Розвиток комунікативної компетентності майбутніх учителів спеціальнї освіти
DOI:
https://doi.org/10.15330/jpnu.10.1.87-98Ключові слова:
комунікативна компетентність, мовна компетентність, мовленнєва компетентність, спеціальна освіта, підготовка педагогів, інклюзивне освітнє середовищеАнотація
В статті висвітлено особливості розвитку комунікативної компетентності майбутніх учителів спеціальної освіти у контексті їх фахової підготовки. Зазначено, що комунікативна компетентність є ообов’язковим компонентом професійної майстерності педагога, запорукою ефективної взаємодії з учнями та результативної освітньої діяльності. В її структурі – мовна, мовленнєва і власне комунікативна компетентності. Доведено, що запорукою активного й ефективного розвитку комунікативної компетентності майбутніх вчителів спеціальної освіти, у тому числі логопедів, корекційних педагогів, є активне використання дієвих методів і прийомів, спрямованих на формування знань мовних норм і правил, мовленнєвих вмінь, риторичної культури, навичок спілкування у різних комунікативних ситуаціях. Ці знання, вміння й навички формуються у процесі вивчення дисциплін «Академічна риторика» та «Іноземна мова за професійним спрямуванням» під час прослуховування та обговорення виступів, бесід, дискусій та інтерв’ю з фахівцями; виконання рольових ігор та аналізу комунікативних ситуацій; практикування методу storytelling; виразного читання й декламування творів; аналізу й редагування текстів; підготовки й виголошення промов; розробки методичних моделей, підбору й створення вправ і завдань для формування в учнів навичок зв’язного, правильного, логічного, доцільного, виразного, образного мовлення.
У результаті емпіричного дослідження підтверджено, що ефективною є методика, побудована на поетапному розвитку комунікативної компетентності майбутніх педагогів. Зокрема, йдеться про вивчення мовного матеріалу та збагачення фаховою лексикою активного словника; удосконалення монологічного й діалогічного мовлення, навичок усного та писемного виловлювання; засвоєння норм культури мовлення; активна комунікативна діяльність та інтерактивна взаємодія у різних ситуаціях з різними адресатами – здобувачами освіти, батьками учнів, колегами.