Категорія договору в умовах миру і війни

Автор(и)

  • Yevhen Kharytonov
  • Olena Kharytonova

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.64.36-49

Ключові слова:

концепт, приватне право, цивільне законодавство, договір, відкрите суспільство, закрите суспільство, свобода, цінність, війна, воєнний стан.

Анотація

Стаття присвячена аналізу комплексу питань, пов’язаних зі з’ясуванням значення цивільних договорів в умовах війни. Відповідні питання розглядаються у контексті проблематики забезпечення цивільного правопорядку в Україні та світі, порушеного анексією Криму та, ще більшою мірою, повномасштабним вторгненням 24 лютого 2022 року російських військ в Україну. При цьому звертається увагу на те, що важливе значення має адаптація категорії цивільного договору, який є одним з найважливіших інститутів демократичного (відкритого) суспільства, до умов війни (воєнного стану), забезпечуючи при цьому збереження приватноправової сутності таких договорів, враховуючи при цьому публічні інтереси.
Зазначається, що цивільні договори можуть розглядатися у різних значеннях, серед яких практично найбільш важливими є розуміння його як форми цивільного законодавства та як підстави виникнення цивільних прав та обов’язків.
По-перше, до­го­вір є формою цивільного права, яка дозволяє долати прогалини в цивільному законодавстві.
По-друге, до­го­вір як до­мов­ле­ність, спря­мо­ва­на на вста­нов­лен­ня, змі­ну або при­пи­нен­ня ци­віль­них прав та обов’яз­ків, є підставою виникнення цивільних правових відносин, і таким чином, без­по­се­ред­ньо ре­гу­лює по­ве­дін­ку сторін, виз­на­чає пра­ва і обов’яз­ки учас­ни­ків суспільних відно­син.
Під таким кутом зору істотне значення має передбачене ст. 633 ЦК розрізнення приват­ноп­ра­во­вих до­го­во­рів та до­го­во­рів пуб­ліч­них. Ця нор­ма виз­на­чає, що пуб­ліч­ним є до­го­вір, в яко­му од­на сто­ро­на - під­при­ємець взя­ла на се­бе обов’язок здій­снювати продаж, ви­ко­нан­ня ро­біт або на­дан­ня пос­луг кож­но­му, хто до неї звернеть­ся. Ре­жим пуб­ліч­них до­го­во­рів є ви­нят­ком із за­галь­но­го правила, він проти­леж­ний ре­жи­му «сво­бо­ди до­го­во­рів», який найбільш пов­но ви­ра­жає при­ват­ноп­ра­во­ві за­са­ди, що скла­да­ють ос­но­ву ци­віль­но­го пра­ва.
Що стосується засад договірного регулювання в умовах війни (воєнного стану), найважливішою з новел тут має бути прагматична інтерпретація принципу свободи договору, котрий є однією із засад цивільного законодавства. Пропонуються зміни у пункт третій частини першої статті 3 ЦК «Загальні засади», виклавши його у наступній редакції: «у період воєнного стану принцип свободи договору реалізується, якщо це не суперечить інтересам суспільства і не загрожує обороноздатності держави».

Опубліковано

2024-01-15