Вплив юриспруденції міжнародних договірних органів на тлумачення міжнародних договорів
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.63.4.9-4.17Ключові слова:
предмет тлумачення, автентичне тлумачення, юридичні підстави тлумачення, фактичні підстави тлумачення, іманентні повноваження, домислювані повноваженняАнотація
У статті здійснено аналіз діяльності міжнародних договірних органів та підстав появи повноважень у них щодо тлумачення міжнародних договорів. Розрізняють юридичні і фактичні підстави появи практики юриспруденції в міжнародних контрольних органах. Щодо юридичних підстав, то єдиною такою беззаперечною підставою є міжнародний договір, яким держави-учасниці наділяють міжнародний орган відповідними повноваженнями.
Фактичними підставами для появи юриспруденції може бути нечіткість самого міжнародного договору, необхідність для міжнародного органу пояснити у відповідній оціночній доповіді дотримання державою її міжнародно-правових зобов’язань за міжнародним договором, підстава за спливом часу надати зобов’язанням характеру «живого права, а також фактори глобалізації та регіоналізації.
Досліджується питання використання домислюваних або іманентних повноважень. У випадку, коли міжнародний орган виходить із загального уявлення про свої договірні повноваження, тоді говорять про іманентні повноваження. В іншому випадку міжнародний орган намагається не виходити за межі договірної норми, в цьому випадку говорять про домислювані повноваження. Домислювані повноваження розглядають в «широкому» і «вузькому» розумінні. При цьому розрізнити домислювані повноваження в «широкому» розумінні та іманентні повноваження складно. В науці міжнародного права ставлення до іманентних та домислюваних повноважень міжнародних органів не однакове. Міжнародно-правове значення юриспруденції міжнародних договірних органів, які не мають договірного повноваження автентичного тлумачення міжнародного договору пов’язане зі звичаєво-правовим наповненням договірних зобов’язань держав.
На основі проведеного дослідження зроблено висновки щодо вирішення проблем реалізації повноважень договірних органів та впливу юриспруденції на тлумачення ними міжнародних договорів, яке повинно відбуватися в площині дослідження домислюваних або іманентних повноважень самих цих органів.