ФОРМУВАННЯ ЛІДЕРСЬКИХ ЯКОСТЕЙ У МАЙБУТНІХ УПРАВЛІНЦІВ У СФЕРІ ОСВІТИ ЗАСОБАМИ СТУДЕНТСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.15330/msuc.2021.24.16-19Ключові слова:
заклад вищої освіти, лідерство, управлінець, освітній процес, студентське самоврядування, командна роботаАнотація
Процеси глобалізації й динамічні суспільно-політичні, економічні та культурні трансформації перших десятирічь ХХІ століття диктують нагальну й гостру потребу в ґрунтовно освічених, інтелектуально сміливих та незаангажованих молодих і зрілих людях, здатних інноваційно мислити і діяти за умов перманентних криз, успішно долати стан безсилості чи розгубленості перед викликами сьогодення, продукувати інноваційну й оптимістичну картину світу. Формування такої особистості – надмета сучасної системи вищої освіти, що орієнтує її на виховання лідера – творчого, духовно-морального представника світової спільноти й громадянина своєї держави.
Це, своєю чергою, зумовлює важливість набуття майбутнім фахівцем лідерських якостей та навичок, завдяки яким він у подальшій професійній діяльності зможе ухвалювати своєчасні самостійні рішення, оволодівати навичками переконування, організовувати командну роботу, ефективно взаємодіяти з соціальним оточенням.
Швидкі зміни навколишнього середовища спричиняють фундаментальні трансформації, які здійснюють колосальний вплив на організації і ставлять перед сучасними лідерами складні й обсяжні завдання. Це зумовлює перехід до нової парадигми лідерства.
Сучасні дослідження проблеми лідерства доводять, що лідером стає особистість із лідерськими якостями та навичками, яка здатна реалізувати їх у відповідних ситуаціях, але в науковій соціально-педагогічній літературі технології формування лідерських якостей особистості у виховному процесі розроблені недостатньо. Отже, оскільки існує об’єктивна потреба в лідерстві, проблема формування лідерських якостей студентської молоді у освітньому процесі є актуальною проблемою сьогодення.
Організація виховного процесу та залучення молоді до роботи студентського самоврядування, що визначається як закономірна, послідовна, безперервна зміна етапів розвитку та становлення взаємодіючих суб’єктів, передбачає застосування ефективних способів та створення необхідних соціально-педагогічних умов, завдяки яким стане
можливим формування лідерських якостей студентства.